Dünya Bankası Para Miktarını 2 Katına Çıkardı Haberi Piyasaları Heyecanlandırdı

Dünya Bankası’nın Türkiye’ye sağladığı finansmanın 35 milyar dolara çıkacağı haberi hem sorgulandı hem de Borsa’yı bankalar öncülüğünde yükseltti.

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Dünya Bankası, Türkiye’ye 18 milyar dolar daha finansman sağlayarak toplam kaynağı 35 milyar dolara çıkarıyor.

Bankanın mevcut programlara 18 milyar dolar ekleyecek olması, Orta Doğu’nun petrol dışı en büyük ekonomisi olan Türkiye’yi ‘stabilize’ etmek amacı taşıdığı konuşulmaya başlandı. 

Bloomberg’den Kerim Karakaya ve Onur Ant haberine göre, Dünya Bankası, Türkiye’ye olan finansmanı 35 milyar dolara çıkarmak üzere görüşmelerde bulunuyor.

Halihazırda geçerli olan 17 milyar dolardan fazla olan programın gelecek 3 yılda 18 milyar dolar daha Bankası’nın taahhüt içerdiği belirtilirken, kamuya açık olmayan görüşmelerin, ismini vermek istemeyen kaynaklara tarafından söylenene göre, hem kamu tarafına doğrudan borç verme hem de özel sektöre destek içereceği öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Dünya Bankası konuya ilişkin yorum yapmazken, TL varlıklarda değer kazanımı görülürken, Borsa İstanbul’da bankacılık endeksi artıya geçerek primini artırdı. CDS’lerde de gerileme görüldü.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yeni ekonomi yönetimine bir güvenoyu işareti olarak görülen bu finansman artırımı, seçimlerden önce izlenen “heterodoks” politikalardan dönüşe bir destek olarak da görüldü.

Konuya dair kaynakların, 18 milyar doların üçte ikisinin özel sektöre doğrudan yatırım ve garantiler yoluyla gideceğini söylediği, ihracatçıları desteklemek için kısa vadeli finansman garantileri sağlamak için kullanılacağı da belirtildi.

Dünya Bankası’nın Türk politika yapıcılarının makroekonomik istikrarı yeniden sağlama çabalarını desteklediği vurgulandı.

Fonlardan bazıları, 6 Şubat deprem felaketleri sonrasında bölgenin yeniden inşasına da tahsis edileceği biliniyor.

Dünya Bankası’nın 34 milyar dolar olarak tahmin ettiği hasarın, bir yıl inşa edileceği vaat edilen 200 bin konutun ve yeniden inşa maliyetinin yaklaşık 100 milyar dolar olduğu da hesaplanıyor. 

Dünya Bankası, mevcut 17 milyar dolarlık kaynağın bir parçası olarak 910,5 milyon euro (980 milyon dolar) tutarında bir kredi vermişti.

Deprem felaketi sonrası Türkiye’nin cari açığı, ihracatçıların bölgede sorunları ve negatif faiz maliyetleriyle ithalatın yükselmesi nedeniyle GSYİH’nin yaklaşık %6’sına yükselmişti.

Dünya Bankası ile yapılan bu anlaşma, Erdoğan’ın Körfez devletlerini ziyaretinden sonra en büyük dış finansman kaynağı olacak.

Haberi yapan Kerim Karaya’nın paylaşımları da sosyal medyada dikkat çekerken,

Deneyimli gazeteci ve ekonomistler de konuya vurgu yaptı.

İşte tüm yorumlar?

?

?

Kaynak haberi piyasaları pozitif tutmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x