Dezenfektan bitti, sirke kullanmaya başladılar

GÜLDEN ÇOKTAN/İSTANBUL- Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde çalışan plastik cerrah Dr. Ghassan Abu Sittah, başka çareleri kalmadığı için artık bazı bakteri tedavilerinde sirke kullanmaya başladıklarını söyledi.

‘DOĞRU BİR KARAR’

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, savaş bölgesindeki insanların her açıdan çaresiz durumda olduğunu, dezenfektan yetersizliğinden dolayı sirke kullanılmasının doğru olduğunu belirtti.

Ceyhan, “Sirkenin içerisinde asit olduğu için cilt yanığı yapar. Ama artık onu göze alıp yaraları temizlemek zorundalar. Yaptıkları iş doğru. Yara enfeksiyonları gelişecektir ama başka çareleri yok” ifadelerini kullandı.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Neşat Bozkurtgil ise “Sirke antimikrobiyal özelliği  standart dezenfektanlara antimikrobik maddelere göre düşük miktarda olduğundan sadece ciltte bir mekanik temizlik görevi görebilir… Tıptaki kullanımı ancak zorunlu hallerde aseptik veya dezenfektan gibi malzemelere ulaşılamadığında kullanılabilir ama yeterli bir etkinlik sağlamaz” diye konuştu.

‘Gazze’ye sahra ya da gemi hastane kurabiliriz’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’de hastaneye yapılan saldırıyı bir hekim olarak ‘insan vicdanında bir yıkım’ olarak değerlendirdiğini söyledi. İstanbul’da düzenlenen Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda konuşan Koca, “Türkiye olarak, bölgeye gemi hastane göndermeye, Gazze’de ya da Refah Sınır Kapısı’na yakın noktalarda sahra hastaneleri kurmaya, Filistinli kardeşlerimize bunlar aracılığıyla sağlık hizmeti sunmaya hazırız” dedi. –DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x