Merkez Bankası’nın verileri emekliye yapılacak zammı ele verdi

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammı için dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Milyonlarca emekli, yüzde 11.53’lük zammı garantiledi.

Şimdi ise gözler Temmuz’a çevrildi. Emekli maaşlarındaki asgari ücrete ara zam detayı gündeme geldi.

SGK Uzmanı İsmail Sevinç, “Asgari ücretin artırılmaması durumunda, emeklilere verilecek standart ücretin sıkıntılı bir hal alabileceğini” belirtti. Sevinç, “Bu sadece iyileştirme için değil, aynı zamanda işleri yürütmek için de gereklidir” dedi.

Peki, en düşük emekli maaşı ne olacak? İşte Temmuz 2024 için güncel hesaplamalar ve Bağ-Kur ile SSK emekli maaşlarıyla ilgili detaylar…

Emekli maaşı zammı yılda iki kez 6 aylık enflasyon rakamlarına göre yeniden belirleniyor. Şubat ayından SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 11,53 olarak netleşti.

Merkez Bankası’nın tahminine göre 6 aylık zam oranı için rakam da ortaya çıktı. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar, kaç TL olacak? Kim ne kadar maaş alacak?

ASGARİ ÜCRETE ‘ARA ZAM YOK’ DEDİLER

Asgari ücret zammıyla ilgili 2024 yılı için tek bir artış yapılacağı daha önce belirtilmişti. Ancak enflasyonun yükselmesiyle birlikte, “asgari ücrete ara zam gelecek mi?” sorusu tekrar gündeme geldi ve açıklamalar ardı ardına yapıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, asgari ücretli çalışanlar ve emekliler arasında seçim öncesi belirli bir beklentinin olduğunu ve bu konuda yeni adımlar atılıp atılmayacağı konusuna ilişkin olarak, “Elimizdeki tüm imkanları kullanarak bu konularda adımlar attık. Ekonomimiz büyüdükçe, geliştikçe, istikrarımız meyvelerini vermeye devam ettikçe, emeklilerimiz başta olmak üzere bütün kesimlere dönük aynı yaklaşımımızı devam ettireceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç ise hükümetin açıklamaları doğrultusunda bütçelerini yılda bir kez zam olacak şekilde hazırladıklarını ifade etti.

“İYİLEŞTİRME DEĞİL İŞLERİ YÜRÜTME İÇİN DE GEREKİYOR”

Ancak, uzmanlar farklı bir bakış açısına sahipler. Emekli maaşı Temmuz 2024 zammı için asgari ücrete ara zamın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Sosyal Güvenlik Uzmanı İsmail Sevinç, “Devletin gelire ihtiyacı olacak.

Asgari ücrete yapılan artışlar, devletin kasasına para girmesi anlamına geliyor çünkü vergi topluyor. Asgari ücretin artırılmaması durumunda, emeklilere verilecek standart ücreti de vermekte zorlanırız. Bu sadece iyileştirme değil, aynı zamanda işleri yürütmek için de gereklidir” şeklinde konuştu.

EMEKLİYE ZAMDA TEMMUZ HESABI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), emekli ve memur maaşlarını belirleyen enflasyon rakamlarının yılın ikinci verisini açıkladı. Buna göre, Şubat ayı enflasyonu aylık bazda %4,53 oranında artış gösterdi. Yıllık olarak ise %67,57 seviyesine yükseldi.

MEMUR VE EMEKLİNİN 2 AYLIK ZAM ORANI NETLEŞTİ

15 milyondan fazla emekli Temmuz zammını beklerken, 2 aylık zam oranı da netleşti. Bu doğrultuda, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammı şimdiden %11,53 olarak belirlendi. Memur maaşı zammında ise enflasyon farkı %6,68 olarak hesaplanırken, toplu sözleşme farkı da devreye girecek.

6 AYLIK ENFLASYON TAHMİNİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2024 yıl sonu için enflasyon tahminini %36 olarak açıkladı. Bu doğrultuda yapılan hesaplamalara göre, 6 aylık enflasyonun %24 seviyelerinde olması bekleniyor.

SSK BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI ZAMMI TEMMUZ’DA NE OLACAK? (Ocak 2024 – Temmuz 2024)

SSK 2000 öncesi: 11.367 TL – 14.095 TL
SSK 2000 sonrası: 7.049 TL – 8.740 TL
Bağ-Kur Esnaf: 10.178 TL – 12.620 TL
Bağ-Kur Tarım: 8.089 TL – 10.030 TL

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI

Memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme zammı devreye girecek. 2023’ün ikinci yarısında %15, 2024’ün ilk yarısında ise %10 oranında bir toplu sözleşme imzalandı. Bu sonuçla birlikte Temmuz ayında %18,60’lık bir memur ve memur emeklisine zam gündeme gelebilir.

Buna göre, en düşük memur emeklisi maaşı olan 14.760 lira 17.481 liraya yükselecek. Bekar bir memurun 30.412 lira olan maaşı ise 5.656 lira artarak 36.068 liraya, evli bir memurun maaşı ise 32.860 liradan 6.111 lira artarak 38.971 liraya çıkacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK

Nihai emekli maaşı zammı ve yeni memur maaşları, 3 Temmuz Çarşamba günü TÜİK’in Haziran ayı rakamlarını açıklamasıyla kesinleşecek. Zam sonrası en düşük emekli maaşı, yani 10 bin liranın altında kalan aylıklarda Hazine desteği devam edecek.

Ayrıca, 10 bin lira olarak uygulanan en düşük emekli maaşı da Temmuz ayında yeniden değerlendirilecek. Temmuz ayında en düşük emekli maaşının minimum 12.500 TL ila 15 bin TL arasına yükseltilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x