Bir Dönem Erdoğan’ın En Yakınındaki İsimden İsrail’le Ticaret Sorusu! Dini ile para arasında kalıp parayı seçenler kim?

Erdoğan eski metin yazarı ve eski AKP milletvekili Aydın Ünal, “İsrail’e ürün satanlar, bunları taşıyanlar kim? Dini ile para arasında kalıp parayı seçenler kim?” diye sordu.

Erdoğan’ın eski metin yazarı Aydın Ünal, İsrail’le ticareti sürdürenlere tepki gösterdi.

Ünal, “Geçen ay 302 milyon dolarlık ürün satanlar kimler, bunları taşıyanlar kimler? Dini ile para, vicdanı ile para arasında kalıp parayı tercih edenler kimler” dedi.

AKP hükümeti, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, İsrail yönetimine sert tepki göstermiş ama İsrail’le ticaretin de kesilmediği ortaya çıkmıştı.

Ünal, Yeni Şafak’taki köşesinde, ticareti devam ettirenlere tepki gösterdi.

Ünal, vatandaşların İsrail’i destekleyen şirketleri boykot etmesini övdüğü yazısında, ihracat rakamlarına dikkat çekti ve şunları kaydetti:

“Kasım ayında İsrail’e yapılan ihracatta yüzde 44 oranında bir düşüş olmuş. Ancak bunun ne kadarının İsrail’deki iç talep düşüşünden, ne kadarının da boykottan kaynaklandığını bilemiyoruz.

Gerçek olan şu ki, İsrail Gazze’de bebekleri öldürürken, bazı Türk firmaları gemilere ürünlerini doldurmuşlar ve İsrail limanlarına yollamışlar.

Örneğin Kasım ayında Türkiye’den İsrail’e 44 milyon dolarlık çelik, 41 milyon dolarlık çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri, 24 milyon dolarlık demir ve demir dışı metal, 30 milyon dolarlık elektrik ve elektronik ürünü, 1,3 milyon dolarlık fındık ve fındık mamulü, 15,4 milyon dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon ürünü, 18,3 milyon dolarlık hububat ve bakliyat, 41,6 milyon dolarlık kimyevi madde, 8 milyon dolarlık makine ve aksamı, 6 milyon dolarlık meyve ve sebze ihraç edilmiş.

Kasım ayında Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayii ihracatı toplamda 495 milyon dolar ancak bu kalemde ülke bilgisi verilmediği için ne kadarının İsrail’e gittiğini ya da İsrail’e bu kalemde ihracat yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz.

Ayrıca bu rakamlar İsrail’e yapılan ihracat rakamları; Filistin’e yapılan ihracat ayrıca belirleniyor. Yani bu ürünler Filistin’e gitmiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir